Symbole na kosmetykach

Symbole na kosmetykach
Na kosmetykach często jest mnóstwo symboli. Część z nich jest niejasna i ciężko jest je rozszyfrować. Dobrze jest jednak znać przynajmniej kilka z nich.
/ 28.09.2009 15:10
Symbole na kosmetykach

INCI – International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych). Najczęściej pojawiający się skrót na kosmetykach. Amerykańska organizacja kosmetyczna CTFA oraz europejska organizacja COLIPA stworzyły jednolite nazwy składników kosmetycznych stosowanych na całym świecie.

Rys. 1 PAO (Perior After Opening). Jest to informacja dotycząca przydatności produktu do użytku po jego otwarciu. Zazwyczaj na słoiczku napisana jest liczba np. 12M. Oznacza to, że od momentu otworzenia kosmetyk nadaje się do stosowania przez dwanaście miesięcy. Jest to czas, w którym producent gwarantuje bezpieczeństwo stosowania produktu.

Po otwarciu kosmetyku, w wyniku kontaktu z powietrzem lub ze skórą, zaczynają się rozmnażać drobnoustroje np. bakterie, drożdże. Im częściej stosujemy dany kosmetyk, tym konserwanty w nim zawarte mają mniejszą możliwość zneutralizowania pojawiających się w nim mikroorganizmów. Należy zaprzestać używanie kosmetyku, który zmienił zapach, konsystencję lub kolor.

Zobacz także: Jaki puder wybrać?

Jak przedłużyć trwałość kosmetyku po jego otwarciu?

  • Ograniczyć kontakt produktu ze skórą. Do aplikacji kremu stosować specjalne szpatułki lub aplikatury, które po każdym użyciu dokładnie myjemy;
  • Odpowiednio przechowywać kosmetyk. Wszystkie produkty należy chronić przed wysoką temperaturą oraz bezpośrednim działaniem słońca;
  • Kupować kosmetyki w małych opakowaniach. Dzięki szybszemu wykorzystaniu kosmetyku, zmniejszamy czasowo możliwość namnażania się bakterii;
  • Wybierać opakowania z dozownikiem. Tubki, opakowania z pompką są zdecydowanie mniej narażone na działanie drobnoustrojów, ponieważ mały otwór w znaczący sposób ogranicza możliwość zakażenia preparatu.

Rys. 2 Ten znak graficzny informuje konsumenta, że do danego produktu jest dołączona ulotka, nalepka lub kartka zawierająca ważne informacje dotyczące składu kosmetyku, ostrzeżenia związane z jego stosowaniem oraz sposobu użycia. Najczęściej można spotkać taki znak na małych produktach, gdzie fizycznie nie jest możliwe umieszczenie tylu informacji np. kredki, szminki.

Rys. 3 Czasami opis składu danego kosmetyku znajduje się pod etykietą, którą należy odkleić. Ten znak o tym informuje.

Rys. 4 Ten znak jest czasem umieszczany przy wartości nominalnej produktu podawanej w (g) lub (ml). Oznacza to ,że producent skorzystał z uznaniowego standardowego systemu kontroli wagi lub objętości na etapie produkcji. Inaczej mówiąc, produkt ma taką samą wagę jak podana na opakowaniu.

Rys. 5 Znak „Nie testowany na zwierzętach” pojawia się na kosmetykach informując konsumenta o tym, że producent, jak i dostawca składników posiada dokumenty potwierdzające ten fakt. Oznacza też, że produkty nie zawierają składników pochodzących z martwych zwierząt, mogą za to zawierać składniki pochodzące od zwierząt żywych, np. wosk pszczeli, miód, lanolinę.

Redakcja poleca

REKLAMA