Makijaż krok po kroku: w jakiej kolejności nakładać kosmetyki, żeby uzyskać trwały make-up?

makijaż krok po kroku - makijaż dla początkujących fot. ImaxTree/ AgencjaFree
Kolejność nakładania kosmetyków ma kluczowe znaczenie dla trwałości makijażu. Bardzo ważna jest również technika aplikacji oraz jakość używanych produktów. Przeczytaj, jak krok po kroku wykonać perfekcyjny makijaż, który przetrwa w każdych warunkach i jakie kosmetyki będą niezbędne.
Katarzyna Krajewska / 14.09.2023 08:38
makijaż krok po kroku - makijaż dla początkujących fot. ImaxTree/ AgencjaFree
Zastanawiasz się, co jest nie tak, że mimo używania bardzo dobrej jakości kosmetyków, twój makijaż  po kilku godzinach wymaga retuszu? Być może wykonujesz go w nieodpowiedniej kolejności. Oprócz tego, bardzo ważny jest również sposób aplikacji. Metod jest wiele, dlatego warto eksperymentować i wybrać taką, która najlepiej działa na skórze. Tutaj naprawdę wszystko ma duże znaczenie.
 
W jakiej kolejności robi się makijaż? Oto krótka ściąga, jak krok po kroku zrobić trwały makijaż (dzienny i wieczorowy) w domu.
 

Spis treści:

  1. Makijaż dzienny i makijaż wieczorowy — jakie kosmetyki wybrać?
  2. Kolejność wykonywania makijażu krok po kroku
  3. Makijaż krok po kroku: krok 1 — serum i krem do twarzy
  4. Makijaż krok po kroku: krok 2 — baza pod makijaż
  5. Makijaż krok po kroku: krok 3 — podkład lub krem BB
  6. Makijaż krok po kroku: krok 4 — korektor pod oczy i maskujący niedoskonałości
  7. Makijaż krok po kroku: krok 5 — puder sypki lub w kamieniu
  8. Makijaż krok po kroku: krok 6 — cienie do powiek
  9. Makijaż krok po kroku: krok 7 — kredka lub eyeliner
  10. Makijaż krok po kroku: krok 8 — tusz do rzęs
  11. Makijaż krok po kroku: krok 9 — kredka, pomada, cień, żel do brwi
  12. Makijaż krok po kroku: krok 10 — róż do policzków, rozświetlacz, bronzer
  13. Makijaż krok po kroku: krok 11 — pomadka lub błyszczyk

Makijaż dzienny i makijaż wieczorowy — jakie kosmetyki wybrać?

Niezależnie od tego, czy jest to makijaż dzienny czy wieczorowy, obowiązuje taka sama kolejność. Różnica jest tylko w kolorystyce. Do wieczorowego makijażu wykorzystaj np. ciemne lub lśniące cienie do powiek, szminkę w nasyconym kolorze lub błyszczyk z mnóstwem drobinek. W dziennym makijażu postaw natomiast na naturalny look - sięgnij po paletę cieni do powiek nude, pomadkę w odcieniu zbliżonym do koloru warg lub olejek, który nada im subtelny połysk i optycznie je powiększy. 

Kolejność wykonywania makijażu krok po kroku

Zanim przejdziemy do omawiania kolejnych kroków makijażu, spójrz na właściwą kolejność wykonywania makijaży krok po kroku:

  1. Nakładanie serum i kremu do twarzy
  2. Baza pod makijaż
  3. Podkład lub krem BB
  4. Korektor pod oczy
  5. Puder sypki lub w kamieniu
  6. Cienie do powiek
  7. Kredka lub eyeliner
  8. Tusz do rzęs
  9. Stylizacja brwi
  10. Róż, rozświetlacz i bronzer
  11. Błyszczyk i pomadka

Makijaż krok po kroku: krok 1 — serum i krem do twarzy

Zanim zaczniesz nakładać kolorowe kosmetyki, zadbaj o fundament, czyli skórę. Oczyść ją i osusz, a następnie delikatnie wmasuj serum i ulubiony krem do twarzy. Jeśli masz skórę matową, sięgnij po rozświetlający krem (np. z witaminą C), który doda jej pięknego blasku, gdy masz szybko przetłuszczającą — matujący. Po aplikacji odczekaj ok. 5 minut, aby się wchłonął.

Podczas aplikacji serum możesz wykonać ujędrniający masaż — palcami lub specjalnym rollerem. W ten sposób zlikwidujesz obrzęki i cienie pod oczami, spłycisz delikatnie zmarszczki oraz poprawisz koloryt skóry. Gdy wykonujesz makijaż wieczorowy, możesz wcześniej nałożyć liftingujące płatki pod oczy oraz maseczkę w płachcie.

Skin icing zapewnia natychmiastowy efekt liftingu. Ujędrnia, spłyca zmarszczki i likwiduje obrzęki. Hit w pielęgnacji

Makijaż krok po kroku: krok 2 — baza pod makijaż

Kolejnym krokiem jest nałożenie bazy pod makijaż, która wygładzi skórę i pomoże przedłużyć trwałość kosmetyków kolorowych. Rozprowadź ją równomiernie na całej twarzy lub tylko na newralgicznej strefie „T".

Makijaż krok po kroku: krok 3 — podkład lub krem BB

Przystąp do nakładania podkładu. Do aplikacji użyj pędzla, opuszków palców lub beauty blendera. Do suchej skóry wybierz nawilżający, do trądzikowej i z przebarwieniami - kryjący, natomiast do świecącej - matujący. Ważne, aby dobrać go idealnie do odcienia skóry. Gdy używasz bronzera wybierz ton jaśniejszy.

Podkład możesz również zamienić na znacznie lżejszy krem BB lub CC.

Podkłady matujące: 10 najlepszych, które zapewnią ci nieskazitelny wygląd przez cały dzień

łatwy makijaż codzienny i wczorowy krok po krokufot. Makijaż krok po kroku / ImaxTree/AgencjaFree

Makijaż krok po kroku: krok 4 — korektor pod oczy i maskujący niedoskonałości

Po podkładzie sięgnij po korektor pod oczy, aby ukryć cienie i dodać skórze blasku. Użyj ton jaśniejszego od podkładu. Powinien mieć kremową, lekką lub półpłynną konsystencję.

Jeżeli zmagasz się z krostkami, przebarwieniami lub innymi niedoskonałościami, zakryj je punktowym korektorem.

Możesz też sięgnąć po kolorowe korektory. Fioletowy, różowy i zielony nakłada się przed podkładem.

  • Zielony korektor — idealny do zamaskowania czerwonych plamek lub krostek.
  • Żółty korektor — kamufluje niebieskawo-fioletowe cienie pod oczami lub siniaki.
  • Różowy korektor — ma właściwości rozświetlające.
  • Fioletowy korektor — neutralizuje żółte zmiany na skórze. Maskuje piegi, blizny, drobne ranki i przebarwienia słoneczne.
  • Biały korektor — używa się go do rozjaśnienia środkowej części twarzy.

Wypróbuj ten trik z korektorem, jeśli chcesz ukryć cienie, zmarszczki i dodać skórze blasku

Makijaż krok po kroku: krok 5 — puder sypki lub w kamieniu

Jeżeli twoja skóra ma skłonności do błyszczenia, oprósz ją pudrem. Możesz użyć pudru sypkiego lub w kamieniu. Dobrym wyborem będzie również puder mineralny, który poprawia koloryt skóry, tuszuje niedoskonałości i zapobiega błyszczeniu się skóry. To zazwyczaj sproszkowane minerały, które można nakładać na każdą cerę. Wszystko dzięki temu, że ilość substancji zapachowych, talku i konserwantów jest w nich znikoma. Mogą ich używać nawet osoby o wyjątkowo wrażliwej skórze. Ogromną zaletą pudrów mineralnych jest bardzo dobre krycie.

Puder z SPF: 7 najlepszych kosmetyków, które zapewniają skuteczną ochronę i nieskazitelne wykończenie

Makijaż krok po kroku: krok 6 — cienie do powiek

Kolejnym punktem w makijażu są cienie do powiek. Największą popularnością cieszą się te w odcieniach brązu, beżu, złota i miedzi.

Jeżeli masz niebieskie oczy wybieraj brązowe, beżowe, śliwkowe lub złote cienie. Panie o szarych oczach najlepiej będą wyglądały w błękitach, fioletach i beżach, a posiadaczki zielonych oczu powinny zainwestować w granatowe, brązowe, beżowe i fioletowe cienie do powiek. A co z kobietami o piwnych oczach? Im najbardziej pasują cienie w kolorze fioletu, granatu, ciemnej zieleni lub błękitu.

Makijaż krok po kroku: krok 7 — kredka lub eyeliner

Czarne i brązowe kredki to klasyka - doskonale podkreślają oko i nadają spojrzeniu głębi. Jeżeli masz brązowe oczy, wybierz kredkę w kolorze zielonym lub morskim. Zielone oczy pięknie podkreśli kredka w kolorze fioletowym lub złotym, a niebieskie - szmaragdowy, kobaltowy lub żółty.

Makijaż krok po kroku: krok 8 — tusz do rzęs

Czasy, kiedy tusz miał jedynie wydłużać rzęsy, dawno minęły. Teraz to multifunkcyjny kosmetyk, który odżywia, zagęszcza i nawilża. Kluczowa różnica między tradycyjnymi tuszami do rzęs a nowoczesnymi, to oczywiście formuła. Wszystkie pogrubiają i podkręcają rzęsy, ale coraz więcej z nich dodatkowo je wzmacnia. Nowością są również produkty z dodatkiem wzmacniającego serum.

Zmianie uległy również szczoteczki. Obecnie bardzo popularne są dwustronne i o stożkowym kształcie - dzięki temu bez problemu możesz wytuszować nawet najkrótsze włoski. Przeszłością są również kosmetyki, które podrażniały oczy. Większość z nich jest odpowiednia także dla osób noszących szkła kontaktowe.

Wskazówka: jeśli chcesz mieć kolorowe rzęsy, najpierw nałóż czarny tusz, a dopiero później kolorowy. Inaczej nie osiągniesz pożądanego efektu.

Dobry i tani tusz do rzęs: 6 kosmetyków, które dają spektakularne efekty

w jakiej kolejności nakładać kosmetykifot. Makijaż krok po kroku / ImaxTree/AgencjaFree

Makijaż krok po kroku: krok 9 — kredka, pomada, tusz, cień, żel do brwi

Jeszcze kilka lat temu makijaż brwi był traktowany z przymrużeniem oka, a kosmetyki do jego wykonania były jedynie zbędnym gadżetem. Obecnie sprawa wygląd nieco inaczej. Kredki, pomady, cienie i tusze do brwi to jedne z najważniejszych kosmetyków kolorowych.

Brwi definiują rysy twarzy i dzięki nim potrafimy odczytywać emocje. Niestety niewiele kobiet może pochwalić się naturalnie gęstymi i wymodelowanymi brwiami, które są idealnie dopasowane do owalu twarzy. Dzięki odpowiedniemu makijażowi brwi, możesz poprawić ich kształt, optycznie powiększyć oczy, wysmuklić nos, a nawet delikatnie wyrównać asymetrię twarzy.

Jeśli twoje brwi są naturalnie ciemne, podkreśl je żelem — nabłyszczy je i zdefiniuje.

Makijaż krok po kroku: krok 10 — róż do policzków, rozświetlacz, bronzer

Kosmetyki do konturowania twarzy powinny znaleźć się w każdej kosmetyczce. Rozświetlacz nakładaj na kości policzkowe, łuk brwiowy, łuk kupidyna i czubek nosa. Policzki muśnij róże, a wszystkie miejsca, które chcesz wyszczuplić, potraktuj matowym bronzerem.

Jak zrobić płynny róż do policzków w domu? Łatwy trik z TikToka, dzięki któremu sporo zaoszczędzisz

Makijaż krok po kroku: krok 11 — pomadka lub błyszczyk

Na sam koniec zajmij się ustami. Na co dzień używaj lekkiego olejku, błyszczyka nude lub nawilżającej, lekko barwiącej pomadki, na wieczorne wyjście - szminki w intensywnym kolorze.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 11.09.2015

Czytaj także:
Makijaż na opadającą powiekę: jaki pasuje i jak go wykonać? Triki, które działają jak lifting
Delikatny makijaż: 5 kroków do idealnego, naturalnego make-upu